Strona główna > Panele akustyczne > Izolacja akustyczna - sposoby na wyciszenie mieszkania

Gdy mamy już mieszkanie, swój prywatny azyl pewnie chcemy, by było to idealne miejsce wypoczynku, gdzie będzie można się dobrze czuć. Nie zawsze jednak tak się będzie działo, ponieważ mieszkanie wmieście staje się problemem ze względu na nadmierny hałas jaki będzie dostawał się do wnętrz. Może on niekorzystnie wpływać na samopoczucie domowników, utrudniać nam funkcjonowanie i zdrowy sen. Jeśli więc taka sytuacja nas dotyczy można pomyśleć o wyciszeniu mieszkania.

Nie wszystkie nowoczesne rozwiązania będą udane

W wielu przypadkach już na etapie projektowania wystroju wnętrza będzie się popełniać błędy, które sprawiają, żę do mieszkania docierać będzie nadmiar hałasu. Współcześnie często buduje się wysokie pomieszczenia, które mają być przestronne, ale tak powstaje echo i pogłos, które przykładowo sprawić może, że słuchanie muzyki stanie się utrudnione.

Problem ze starym budownictwem

W starych blokach problem hałasu będzie związany przede wszystkim z tym, że są tam szczególnie cienkie ściany. W takich warunkach fala dźwiękowa przedostaje się dalej i co za tym idzie trudno będzie ja zatrzymać.

Wyciszenie nie jest trudne

Osoba, która chce udanie wykończyć mieszkanie, ale jednocześnie szuka dobrych rozwiązań w zakresie wyciszenia będzie szukać komfortowych rozwiązań, które będą dawać dobrą efektywność. Jeśli chodzi o świetne rozwiązania to bez wątpienia będzie to zabezpieczenie sufitów, które mają właściwości akustyczne. Można między innymi umieścić tam płyty kartonowo gipsowe, które skutecznie gwarantują wyciszenie wnętrza.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna powinna obejmować już nie tylko sufit, ale również ściany. W tym przypadku mamy sporo interesujących rozwiązań. Na pewno pośród nich będzie tapeta, która im bardziej będzie chropowata tym lepiej, ponieważ lepsza będzie jej akustyczna właściwość. W taki sposób fala dźwiękowa nie będzie się odbijać, nie będzie dochodziło do tego, że pojawi się echo. Inne rozwiązanie to wygłuszenie z zastosowaniem paneli akustycznych, które umieścić można na ścianach czy na jej części.

Panele Trójwymiarowe

Jeszcze inne dostępne rozwiązania to panele trójwymiarowe, które popularne były przede wszystkim w tych wnętrzach., gdzie chcemy wypracować wyjątkową estetykę. Takie panele mają właśnie formę dekoracyjną. Będą to ekologiczne, lekkie rozwiązania wykonywanie z włókien kokosowo – palmowych. Bogata faktura paneli pozwala nam sprawnie wygłuszać ściany.

Okna a wyciszenie mieszkania

Hałas w dużych miastach będzie pojawiał się we wnętrzach również przez okna. Te jakie w standardzie umieszcza się w domach czy mieszkaniach najczęściej będą słabo chronić przed hałasem. Jeśli więc będziemy chcieli ochronić się przed tym problemem powinniśmy pomyśleć o szukaniu innych rozwiązań i wydaje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą okna, które lepiej będą tłumić hałas.

Warto także pamiętać, że nadmierny hałas będzie nie tylko niekorzystnie działał na nasz słuch, ale ma również negatywny wpływ na ogóle samopoczucie i zdrowie. Może powodować zmęczenie i rozdrażnienie, dlatego warto z nim walczyć.