Strona główna > Panele akustyczne > Jak wyciszyć mieszkanie? 5 prostych sposobów

Wyciszenie mieszkania może być niekiedy konieczne, szczególnie gdy dźwięki zza ściany są zbyt męczące i nie umożliwiają normalnego funkcjonowania. Opcje są tutaj różne można decydować się na panele akustyczne, okiennice wewnętrzne, sufit gipsowo – kartonowy. Warto dowiedzieć się jak można skutecznie wyciszyć mieszkanie.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wyciszenie i wygłuszenie to dwa odrębne działania.

Wygłuszenie będzie to niwelowanie odgłosów, które przedostają się pomiędzy pomieszczeniami z wewnątrz na zewnątrz oraz odwrotnie. Wytłumienie będzie polegać na urządzeniu pokoju tak, by wchłaniał przeszkadzające nam dźwięki w mniejszym albo większym stopniu. Wyciszenie to ogólny termin, który będzie obejmował dwa sposoby na likwidowanie hałasu.

Sufit podwieszany

Ma wysoką skuteczność, nie będzie gromadzącego się kurzu, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne, trzeba wykonać remont i zmniejszy się wysokość pomieszczenia. Kosztuje to około 70-170 złotych za metr kwadratowy. Sufit z materiału gipsowo kartonowego albo surowca mineralnego. Może być napinana z drukiem. Zaletą będzie to, że nie ma problemów z utrzymywaniem tej formy w czystości.

„Wyciszające” elementy wystroju

Tutaj liczyć można na niską cenę, szybką realizację, jednak skuteczność będzie niska i dodatkowo będzie gromadził się kurz. Materiał plusowy kosztuje kilkadziesiąt złotych, nieco droższy będzie dywan. Im więcej materiałów będzie w domu tym większy będzie poziom wyciszenia. Co jeszcze można wykorzystywać, przede wszystkim wykładziny, dywany, pluszowe zasłony. Największa zaleta to niska cena, możliwość natychmiastowego zastosowania. Jednak za tym idzie niestety niska skuteczność. Takie wyciszenie mieszkania będzie jedynie pomocne przy niedużym hałasie, nie będzie zapobiegać słyszalności głośnych dźwięków.

Pomysł na wyciszenie mieszkania

Wyciszenie mieszkania za pomocą okiennic

Plusem jest wysoka skuteczność i walory estetyczne, minusy to wysoka cena i to, że nie wszędzie będą pasować. Koszt to około 100 złotych. W wyciszeniu mogą pomóc okiennice wewnętrzne, są one skutecznym sposobem na likwidowanie hałasów, ale będzie to również atrakcyjna ozdoba domu. Mamy obecnie okiennice proponowane w wielu różnych kolorach. Co do rozmiaru praktycznie nie ma ograniczeń. Okiennice dają skuteczne wyciszenie, większy poziom intymności, a w szczególnie gorące dni będzie dzięki nim lepsza klimatyzacja.

Panele akustyczne

Największe plusy to ich wysoka skuteczność oraz walory estetyczne, będą one doskonałe do pokojów odsłuchowych, kina domowego czy Sali prób. Minusem będzie dość wysoka cena, za dobry produkt. Nawet około 450 złotych za metr kwadratowy. Jak więc wyciszyć mieszkanie z panelami? Można będzie je montować albo na całej ścianie albo na jej fragmentach. Profesjonalne panele to ciekawy produkt dekoracyjny, można je mieć praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Trójwymiarowe panele dekoracyjne

Będą gwarantować wyciszenie na dobrym poziomie, są łatwe w montażu mają walor estetyczny. Jednocześnie jednak do minusów trzeba zaliczyć ich wysoką ceną. Jeśli jednak komuś będzie zależeć na walorach estetycznych ta właśnie propozycja prawdopodobnie sprawdzi się najlepiej.