Strona główna > Poradnik aranżacyjny > Jak ożywić wnętrze dekorując ścianę?

Proste oraz gładkie ściany i mnóstwo dodatków dekoracyjnych na półkach to sposób na dekorowanie, który raczej jest z minionej epoki. Obecnie stawia się raczej na wnętrza przestronne, które nie będą zabałaganione, których bohaterem stają się eleganckie meble i ciekawie zdobione ściany. Często obecnie bawimy się kolorami farb, czasem decydujemy się na fototapety albo oryginalne wzory.

W tym sezonie jednak projektanci wnętrz będą stawiać na coś zupełnie nowego a wiec faktury. Ściany dekorowane panelami 3D, betonem architektonicznym czy cegłą to trend, który z roku na rok zyskuje na popularności.

Panele 3D – ciekawe wzory

Do najbardziej popularnych trendów należą obecnie właśnie panele 3D. Dzięki tym niezbyt skomplikowanym w montażu dekoracjom możemy tworzyć nietuzinkowe wnętrza czy nowoczesne albo bardziej przytulne i ciepłe. Wszystko będzie zależeć od tego jakie konkretnie barwy i materiały będą stosowane. Takimi elementami będzie można stworzyć idealne do naszego charakteru wnętrze.

Panele trójwymiarowe mogą być stosowane czy to w sypialni, kuchni czy w pokoju dla dzieci. Salon daje nam możliwość zastosowania takich wzorów, które będą bardziej odważne i faktur o ciekawej formie. Duże pole do popisu będzie w momencie, gdy wyposażony będzie pokój dziecięcy. Jeśli maluch będzie nieco starszy warto pytać go o zdanie w kwestii stworzonej dekoracji.

Jaki materiał na ścianę?

Panele 3D są tworzone z rozmaitych materiałów między innymi gips, płyty MDF czy pianki poliuretanowe albo też drewno. Każde z tych tworzyw pozwala uzyskać nieco inny efekt dekoracyjny. Panele gipsowe 3D będą lepiej zgrywać się ze ścianą i dadzą nam pole do popisu w tej kwestii kolorów oraz dekoracji. Można będzie je pokrywać matowym kolorem albo też dodatkowo malować lakierem na wysoki połysk.

Stylowe wnętrze

Panele ścienne z płyt MDF można pokryć kolorem albo też okleić folią, dzięki której powierzchnia będzie dużo lepiej zabezpieczona przed zniszczeniem. Folia pozwala również na tworzenie powierzchni wysokopołyskowych albo też metalicznych. Dodatkową zaletą takich paneli będzie to, że mają one formę dekoracyjną.

Beton, cegła i kamień

Trójwymiarowe panele to jednak nie jedyny sposób na odmianę wyglądu wnętrza. Świetnie będą się także sprawdzać płyty betonowe. Jeśli przed oczami staje puste wnętrze jednak taką wizję raczej trzeba odłożyć na bok. Zdecydowanie lepiej będzie się tutaj sprawdzać beton w miejscach, gdzie mamy nowoczesne wielkomiejskie aranżacje.

Jeśli beton nie do końca pasuje do upodobań estetycznych będzie można także zdecydować się na płytki ceglane bądź kamienne. Te materiały są uniwersalne i dodają wnętrzom ciepła, przywodzą na myśl styl rustykalny, który będzie pasował do prostoty i przytulności. Będą się sprawdzać w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach.

Drewno również należy do tych ozdób, które są często wykorzystywane i będzie się można z nimi spotkać. To przede wszystkim uniwersalny materiał, który dodaje wnętrzu ciepła. Nowoczesne aranżacje drewniane to świetna propozycja nowoczesnego wzornictwa, która w wielu przypadkach będzie się bardzo dobrze sprawdzać i na pewno warto będzie się na to rozwiązanie zdecydować.