Strona główna > Poradnik aranżacyjny > Jak zamontować panele ścienne EHO?

Gdy mamy już wybrane wymarzone panele ścienne od EHO Muteboards  i obawiamy się zakupu ze względu na montaż warto zapoznać się z tym wpisem, gdzie krok po kroku powiemy jak wygląda montaż i jak będzie można sobie z tym procesem radzić.

Oprócz tego poradnika polecamy również szczegółową instrukcję montażu paneli EHO >>

Przygotowanie materiałów – Krok 1

Na początek oczywiście musimy przygotowywać wszystkie materiały i akcesoria. Tutaj potrzebne nam będą klej gipsowy albo montażowy gips szpachlowy, poziomica metrówka. Oczywiście ważna będzie także estetyka i dlatego trzeba wcześniej zdecydować jakie chcemy kupować panele. Nim rozpocznie się prace będzie trzeba sprawdzić czy panele nie są uszkodzone. W przypadku paneli z pianki konieczna jest także ich aklimatyzacja. Dlatego kilka godzin wcześniej należy je zanieść do tego pomieszczenia, gdzie będą one montowane.

Przygotowanie ściany - Krok 2

Oczywiście także ściana, na której panele będą się znajdować musi być dobrze przygotowana. Między innymi chodzi o jej dokładne oczyszczenie, nie może być żadnych luźnych materiałów czy odchodzącej od ściany farby. Musi być ona idealnie gładka i wcześniej gruntowana.

Przygotowanie paneli – Krok 3

Odpowiednio należy także przygotować same panele. Surowe płyty mogą się różnicować kalibracją i w razie potrzeby trzeba będzie je papierem ściernym nieco wyrównać, by nie było widać tych nierówności. Niekiedy będzie trzeba także przeprowadzić matowienie tylnej części paneli. Przed montażem paneli warto je ułożyć na ziemi i zaplanować jak mają być układane, zaznaczyć można miejsce, gdzie pojawiać się będą wycięcia.

Instrukcja montażu paneli eho

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do szczegółowej instrukcji montażu paneli EHO Muteboards.

Klejenie i montowanie paneli 3D - Krok 4

Jeśli panele nie są bezpośrednio montowane do podłoża będzie trzeba przygotować je na dobrej wysokości. Będzie to podparcie dla przyklejanych paneli. Warto także sprawdzić z pomocą poziomicy czy dana listwa będzie dobrze przygotowana i równo mocowana. Potem rozpoczną się montaż paneli. Na tył nakłada się klej montażowy punktowo i mocuje do ściany. Jeśli będziemy mocować panele trzeba będzie zachować dystans między panelami.

Docinanie paneli ściennych 3D - Krok 5

Jeśli chodzi o panele ścienne niekiedy będzie trzeba je docinać piłką do drewna. Po przycięciu boki szlifujemy go papierem ściernym, można także wycinać otwory na kable albo gniazdka.

Malowanie paneli - Krok 6

Jeśli ukończy się montowanie paneli należy zostawić je na dobę, by w tym czasie upewnić się, że klej będzie dobrze wiązał. Oczywiście po tym czasie będzie można już rozpocząć malowanie, wcześniej będzie trzeba wykorzystać gruntowanie paneli podobnie jak gruntuje się ścianę gipsową. Panele będzie można malować różnymi farbami, tak naprawdę każdą dostępną farbą do wnętrz. Zalecana opcja to malowanie natryskowe, ewentualnie wałek. Ważne będzie unikanie nadmiernej warstwy farby.

Satysfakcja i zachwyt efektem końcowym Krok 7

Gdy już panele uda się ułożyć według tych kroków na koniec zostanie nam wyłącznie cieszyć się efektem jako udało się wypracować. Będzie można zwracać uwagę na ułożenie i czuć satysfakcję, że wszystko się udało i ostatecznie mamy zadowalający efekt od strony estetycznej.