Strona główna > Poradnik aranżacyjny > Pytania zadawane o panele 3D

Jeśli ktoś będzie myślał o kupowaniu paneli 3D na pewno ma wiele pytań dotyczących tych paneli. Może to być związane z montażem, możliwością wykorzystania czy szczegółami aranżacyjnymi, dlatego wydaje się, że ten temat warto będzie szerzej podjąć. Postaramy się właśnie na te najważniejsze pytania tutaj odpowiedzieć.

Właściwości paneli 3D

Czy istnieje alternatywa dla paneli gipsowych, czy wykonywane są tylko z gipsu?

Panele realizowane są z gipsu, poliuretanu, MDF, betonu czy drewna, dlatego ten wybór jest rzeczywiście bardzo duży. Najlżejsze są panele poliuretanowe, które będzie można montować je jako jedyne na suficie.

Czy wzór na panelach może być kontynuowany, czy panele będzie się montować tylko w jednym kierunku?

Panele będzie można zamontować i w pionie i w poziomie. Większość modeli będzie tworzona tak, że można układać je obok siebie i wzór dzięki temu będzie kontynuowany. Niektóre modele mogą mieć nawet dwa moduły układane naprzemiennie.

Czy panele gwarantują wygłuszenie czy docieplenie pomieszczeń?

Panele są w stanie zagwarantować docieplenie, mogą poprawić wyciszenie, dekoracja bowiem zwiększy grubość i tym samym będzie jak izolacja. Trzeba jednak pamiętać, że to propozycja, która nie jest typowym panelem akustycznym.

Czy panele 3D są wytrzymałe? Czy mogą się porysować?

Panele są wytrzymałe, jednak mogą się pojawić na nich uszkodzenia szczególnie, gdy uderzy się je czymś ostrym czy twardym.

Zastosowanie paneli

Czy panele będzie można zastosować w łazience

Panele stosuje się w łazience, ale nie będzie mogło dochodzić do tego, że mają one bezpośredni kontakt z wodą. Przy montażu paneli w łazience warto będzie impregnować czy malować odporną na wilgoć farbą lateksową.

Czy panele można zamontować w sypialni, w pokoju dziecka, czy mogą być szkodliwe?

Panele będzie można montować w sypialni, pokojach dziecięcych, zawsze dobrze się sprawdzają i nie będą szkodliwe dla człowieka.

Czy panele są modnym rozwiązaniem? Gdzie będzie można je stosować? Czy mogą pasować do każdego wnętrza?

Popularność paneli wynika stąd, że będą doskonale pasować praktycznie do każdego wnętrza, będzie można je wszędzie zastosować. Panele oferowane są w różnej kolorystyce i z licznymi wzorami.

Wykorzystanie paneli 3D

Montaż paneli 3D

Czy panele będzie można samodzielnie montować, czy konieczna będzie ekipa montażowa?

Dobra ekipa na pewno zrobi to szybko, ale montaż paneli nie jest trudny i każdy będzie mógł sobie z tym bez problemu poradzić.

Jaki klej powinien być używany przy montażu?

Do montażu używa się kleje gipsowe oraz montażowe. Często producenci mają zalecane konkretne rodzaje kleju. Jeśli nie ma konkretnych wskazań zawsze będzie można w sklepie zapytać jaki będzie w danym przypadku najlepszy.

Czy panele można nacinać czy nawieracać?

Sposoby cięcia są uzależnione od paneli, ale co do zasady jest to zawsze możliwe. Gipsowe tniemy piłą do drewna, zaś lekkie poliuretanowe będą do cięcia nożykiem do tapet. Będzie można bez problemu również nawiercać panele.

Malowanie paneli

Czy panele nadają się do malowania?

Dekoracje z paneli nadają się do malowania tak samo jak będzie się malować ścianę, na początek będzie trzeba jednak ścianę zagruntować, potem ją malować.

Pielęgnacja paneli

Oczywiście panele będą się kurzyć tak samo jak meble i sprzęty domowe. Można będzie je oczyszczać również miotełką, odkurzaczem czy końcówką włochatą, ale również wilgotną ściereczką.