20 kwietnia 2024

10 sposobów na obniżenie kosztów budowy domu

Nie ma co, budowa domu to spore wyzwanie finansowe, a ostatnio, gdy ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną z dnia na dzień, robi się jeszcze trudniej. Poznaj sposoby na to, by koszty były zdecydowanie mniejsze i to nie tylko na etapie budowy, ale i późniejszego utrzymania.

  1. Małe jest piękne
    Uderzmy się w piersi i przyznajmy, mamy skłonność do megalomanii i lubimy się pokazać. To dlatego często już na etapie wyboru projektu popełniamy błąd i sięgamy po wielkie i przestronne domy. Tylko taki dom trzeba nie tylko wybudować, a więc zużyć więcej materiałów i czasu, ale i potem ogrzać i oświetlić. Przemyśl, jaka powierzchnia jest ci naprawdę potrzebna.
  2. Może ogranicz się do 70 metrów?
    To nowy pomysł zapisany w nowym ładzie. Małe domy jednorodzinne, które wybudujemy bez pozwolenia i nadzoru kierownika budowy. To na pewno oszczędność, a jej opłacalność zapewne zweryfikuje czas, ale można przemyśleć sprawę.
  3. Wybór gotowego projektu
    Praca architekta to zawsze koszty, a przecież na rynku znajdziemy tysiące, a nawet setki tysięcy gotowych projektów. Czasem wystarczy tylko niewielka modyfikacja, a czasem nawet ona nie będzie potrzebna. Taki projekt ma także ten atut, że zapewne w okolicy znajdziesz dom zbudowany według niego, zobaczysz, jak wygląda i będziesz wiedzieć, czy ci odpowiada.
  4. Prostota ma swój urok
    Prosta, zwarta bryła bez balkonów, wykuszy, ganków czy weranda to nie tylko niższe koszty budowy, ale też plan na dom energooszczędny, a więc tani w eksploatacji. Nie bójmy się, że nasz dom będzie banalny: wiele zależy od kolorystyki czy detali wykończenia, a oszczędności pracy naprawdę odbije się na cenie wykonawstwa. Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, pokryty dwuspadowym dachem to najtańsze i pełne uroku rozwiązanie.
  5. Duży format
    Nie zawracamy na to uwagi, a zastosowanie materiałów wielkoformatowych znacząco obniża koszty robocizny. Ułożenie dachówki ceramicznej czy łupków na dachu jest bardzo pracochłonne, a co za tym idzie drogie. Jeśli wybierzemy spore arkusz blacho dachówki zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas. Podobnie, glazurnicy zdecydowanej mniej policzą za układanie większych płytek niż drobnej mozaiki. To detale, które nie mają wpływu na eksploatacje, a za to spory na naszą kieszeń.
  6. System gospodarczy
    Najprościej, ale i najdrożej jest zlecić jednej firmie wybudowanie naszego domu. Tylko budowa systemem gospodarczym nie tylko pozwala ci na samodzielne zwrócenie uwagi na każdy detal, ale też wykorzystanie umiejętności własnych i całej rodziny. To przekłada się na wymierne oszczędności.
  7. Samodzielne porównywanie cen
    Rozbieżność cenowa w zależności od sklepu czy hurtowni bywa porażająca. Pewne rzeczy, szczególnie materiały wykończeniowe kupimy taniej w marketach, inne w małych, rodzinnych hurtowniach, w których dodatkowo zyskujemy możliwość negocjacji cen. Oczywiście wymaga to wyjścia pozo sferę komfortu, ale potrafi się przełożyć na kilkuprocentowe oszczędności.
  8. Dobry fachowiec
    Naprawdę na dobrego wykonawcę, polecanego przez znajomych warto nawet poczekać. Zatrudnienie partacza to żadna oszczędności. Być może policzy taniej, ale jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że tylko zniszczy drogie materiały budowlane.
  9. Umowa
    Znalazłeś specjalistę? Spisz umowę. Ważny jest termin wykonania zadania i ustalona cena. Umowa zabezpiecza interesy obu stron, a dla ciebie jest gwarancją niezmienności ceny, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach.
  10. Ucz się
    Nie bez powodu mawia się, że pierwszy dom budujemy dla wroga… To zrozumiale, na etapie pierwszej realizacji niewiele wiemy, a to sprzyja popełnianiu błędów i wykorzystywaniu naszego braku niekompetencji przez nieuczciwych wykonawców.