25 lipca 2024

Przedsiębiorca, który stracił wiarę w siebie. Jak ją odzyskać?

Kiedy straciłeś wiarę w siebie, odzyskanie jej jest wyzwaniem, ponieważ wymaga od ciebie zebrania całej energii, aby nadać sytuacjom właściwą wartość. Jak dobrze wiesz, pewność siebie nie jest czymś, z czym się rodzisz. Zdobywając pewne poczucie własnej wartości, przechodząc przez różne doświadczenia i uzbrajając się w odwagę, możesz łatwiej dochodzić swoich racji. Oto kilka wskazówek, jak stawić czoła temu, co z Ciebie wypływa i odnieść sukces w czymkolwiek, co robisz!

Unikaj uników.

Jeśli ktoś spojrzy na ciebie z nutą natarczywości, spojrzysz w górę tylko po to, by zaraz spojrzeć w dół i w dal. Przestań uciekać przed spojrzeniami innych ludzi i swoimi własnymi, kiedy patrzysz w lustro! Nikt nie wie, czy miałeś lub nadal masz możliwość posługiwania się mową, ponieważ milczysz wśród innych ludzi. Ale komunikacja nie odbywa się tylko za pomocą mowy (nie trzeba uczyć się języka migowego)! Twoja postawa, ekspresja i gesty są tak samo ważne dla Ciebie, jak i dla drugiej osoby. Oczywiście, nie należy przesadzać: nie gapić się na innych na każdym kroku i nie zabierać głosu za każdym razem, gdy ma się na to ochotę.

Komunikacja.

Trudno jest sobie wyobrazić, że angażujesz się w rozmowę na przykład z kolegą z innego działu. Kto wie, co on lub ona może pomyśleć: „Dlaczego on, lub ona rozmawia ze mną?”, lub „Przepraszam, znamy się, do którego działu należysz? Jeśli chodzi o sąsiada z biura, to poza przywitaniem się z nim przy kserokopiarce, nawiązanie rozmowy wydaje się nie do pokonania. Co mógłbyś mu powiedzieć? „Co sądzisz o ściance działowej między nami?” lub „Właśnie zrobiłam kawę, chcesz filiżankę? Pamiętaj, że każdy czuje się zdenerwowany, gdy musi podejść do innej osoby. Zamiast ciągle starać się ich unikać, zmuszaj się do nawiązywania kontaktów i budowania nowych relacji. Osoba przed tobą, do której chcesz się zbliżyć, myśli o tym samym co ty. Bądź spokojny, nie jesteś sam w poczuciu samotności i braku rozmowy a jednak, gdy już zaczniesz, trudno ci zachować spokój.

Do dzieła!

Zostajesz w swoim mieszkaniu i przekraczasz próg tylko po to, by iść do pracy. Spędzasz czas na odwiedzaniu niezwykłych miejsc w Internecie i wypełniasz lodówkę e-sklepami. Twoi przyjaciele lub koledzy zapraszają Cię, ale zawsze udaje Ci się znaleźć wymówkę, aby odrzucić zaproszenie. A jeśli jest ktoś, kogo nie znasz? (A co jeśli cię ugryzą?). Ale zanurz się! Nie wahaj się odkrywać nowych środowisk, poznawać nowych ludzi i mieć nowe doświadczenia. Stopniowo będziesz w stanie błyskawicznie przystosować się do nowych kontekstów i niezależnie od miejsca, osoby, dnia itp. będziesz jak ryba w wodzie.

Przekieruj swój strach!

Boisz się powtarzalności, a jednocześnie boisz się śmierci i panikujesz w nowych sytuacjach. Pomyśl przez chwilę i zadaj sobie pytanie, co takiego jest w powtarzaniu (które tak naprawdę nigdy nie jest powtarzaniem!), że sprawia, że uciekasz. Jeśli chodzi o nowe, martwcie się tylko o to, o co warto się martwić. Po co martwić się o coś, czym nie warto się przejmować? Uporządkuj swoje zmartwienia i uszereguj lęki w kolejności ich ważności. Robiąc listę swoich lęków, możesz być w stanie umieścić je w perspektywie i wyeliminować niektóre pozycje z listy, ponieważ wydają się one tak niewielkie. Nie spędzaj całej swojej energii i myśli próbując ukryć swoje zdenerwowanie. Zamiast tego postaraj się przekuć je w pozytywne działanie: mów głośno, wyciągaj rękę do innych, stawiaj sobie wyzwania i podejmuj je. Przekonaj się sam, jak szybko i skutecznie udaje Ci się realizować uśpione pragnienia.

Zapomnij o naśladowaniu innych.

Masz rację, czasami warto wykorzystać kogoś, kto jest pewny siebie jako wzór do naśladowania! Biorąc wskazówki od tej osoby, jej gesty, reakcje itp., możesz wyglądać tak samo pewnie jak ona. Jednak bez względu na to, jak dobra jest imitacja, zawsze są jakieś granice. Pewność siebie przejawia się w różny sposób w różnych osobowościach, charakterach i stylach. Nie próbuj naśladować zachowań innych. Im bardziej będziesz sobą, tym bardziej wiarygodni będą dla Ciebie ludzie, którzy stoją przed Tobą. Poszukaj własnego sposobu wyrażania siebie i baw się tym, co uważasz za swoje słabości.