13 czerwca 2024
zloto

Czy warto zainwestować w złoto?

Już od starożytności złoto stanowiło obiekt pożądania tych mniej i bardziej bogatych. Również i dzisiaj ma ono ogromną wartość, choć nie jest już wykorzystywane jako środek płatniczy, a raczej jako długoterminowa lokata kapitału. Czy warto zainwestować w złoto?

Od czego zależy cena złota

Obecnie złoto jest wykorzystywane w produkcji przemysłowej, a także przy wyrabianiu rękodzieła, biżuterii, ozdób i innych produktów jubilerskich. Zapotrzebowanie na kruszec generowane przez powyższe źródła jest dość wysokie, ale mimo to zdecydowana większość złota wciąż trafia do mennic, które wykorzystują je do wybijania monet bulionowych i sztabek. To właśnie dlatego cena złota zależy głównie od ogólnoświatowej sytuacji gospodarczej – metale szlachetne to tradycyjny sposób na zabezpieczenie kapitału, a inwestorzy chętnie kupują je, gdy nadchodzą niespokojne czasy. Oczywiście popyt generowany przez przemysł oraz rynek biżuterii wciąż istotnie wpływa na cenę złota, ale warto pamiętać, że co roku wydobywa się ok. 3500 ton złota, z czego większość trafia do fabryk i zakładów jubilerskich.

Ciekawe porady ze świata inwestycji, a także kryptowalut, oferuje też strona https://www.bitkojn.pl.

Czy inwestowanie w złoto jest opłacalne?

Choć cena złota dynamicznie się zmienia, to wciąż jest ono znacznie bezpieczniejszą inwestycją niż np. akcje spółek giełdowych. Wśród zalet inwestowania w złoto warto wymienić relatywną stabilność jego ceny w ujęciu rocznym, odporność na kryzysy gospodarcze, a także możliwość łatwej sprzedaży kruszcu w dowolnym miejscu na świecie. Wielu inwestorów traktuje złoto jako uzupełnienie portfolio, a także jako pasywna inwestycja z myślą o przyszłości. Wystarczy przez lata uzbierać kilka lub kilkanaście złotych monet, które można spieniężyć po wybranym czasie. Zasadniczo inwestycja w złoto choć częściowo chroni przed inflacją, bo ceny metali szlachetnych rosną szybciej od ceny pieniądza.

Inwestowanie w złoto zyskuje na popularności, o czym świadczy duża liczba złotych monet i sztabek emitowanych przez mennice na całym świecie, a także wzrost liczby firm sprzedających złoto inwestycyjne. Czy trend ten utrzyma się w przyszłości? Wszystko wskazuje na to, że tak. W końcu w złoto inwestuje się niezmiennie od tysięcy lat!